Aktualności Bez kategorii Nadchodzące wydarzenia

Ścieżka Niezapominajka w Kornatce – co wiem?

Zapraszamy na garść informacji o ścieżce spacerowej ,,Niezapominajka” w Kornatce.
Już niebawem nowe atrakcje związane z Niezapominajką!

DSCN0182 widok z Niezapominajki (zdj.J.Ziemba)

Drogami leśnymi oraz polnymi przez piękne lasy w Kornatce biegnie ścieżka spacerowa ,,Niezapominajka”. Trasa rozpoczyna się w centrum Kornatki, na parkingu przed strażnicą OSP. Kierując się tabliczkami informacyjnymi można zobaczyć cmentarz, liczne potoki, malownicze krajobrazy panoramy Dobczyckiej oraz cały urok rozciągającego się lasu. Fragment trasy biegnie po malowniczej, miejscami zachowanej poniemieckiej brukowanej drodze z kamienia, która cudownie wtapia się w krajobraz gęstego lasu. Górzysty teren oraz kręte ścieżki czynią trasę ciekawszą. Ścieżka pozwala na urozmaicone prowadzenie plenerowych lekcji biologii i ekologii oraz szeroko rozumianą edukację ekologiczną mieszkańców regionu. Dużym atutem tej trasy jest fakt, że zatacza krąg, więc można wrócić w miejsce gdzie się zaczęło wędrówkę. Cała ścieżka spacerowa obejmuje 11,73 km. W połowie trasy w kilometrze 4,92 można skrócić trasę przechodząc 1,33 km drogą asfaltową bezpośrednio do parkingu. Dzięki dobremu połączeniu z oznakowanymi szlakami PTTK można dostosować długość trasy dla własnych potrzeb. Od kilometra 1,51 styka się z żółtym szlakiem i biegnie równo z nim aż do kilometra 4,46. Natomiast w pobliżu Kurhanów na odległości 6,26 km ścieżka spotyka się z niebieskim szlakiem. Najwyższy punkt trasy jest w kilometrze 6,4 i wynosi 457,2m.n.p.m .Wysokość parkingu 285 m n.p.m.

MAPA_NIEZAPOMINAJKA
Czas przejścia: ok. 5 godzin w dowolną ze stron. Długość ścieżki: 11,75 km
Trudność: Umiarkowana, na ścieżce znajdują się niewielkie podejścia, a trasa jest poprowadzona w większości przez nieutwardzone drogi szutrowe i żwirowe. Początek: Parking w centrum Kornatki (naprzeciwko OSP)
Współrzędne GPS: N 49° 50′ 47″, E 20° 04′ 46″

Źródło: Publikacja UGIM Dobczyce

niezpominajka kierunkioznak_niezapominajka_1Kornatka to wieś położona między południowym brzegiem Jeziora Dobczyckiego a Pasmem Glichowca. Geograficzne teren ten jest zaliczany do Pogórza Wielickiego.
Pierwsza wzmianka o Kornatce pojawia się w dokumencie nadania jej Klemensowi z Moskorzowa przez Władysława Jagiełłę w 1390 r. Jednak część Kornatki o nazwie Burletka (kiedyś osobna wieś) posiada znacznie starsze ślady osadnictwa, którymi są kurhany ciałopalne pochodzące z VII wieku.
Podczas Wielkiej Wojny w roku 1914 na szczycie Trupielca stacjonowali Rosjanie, których linia obrony została przełamana po ciężkich walkach 5 grudnia 1914 r. w ramach rozpoczynającej się operacji łapanowsko-limanowskiej.
Również w czasie II wojny światowej Kornatka była miejscem formowania się polskiej konspiracji. W gajówce W. Piwowarskiego Rogacza w roku 1944 znajdowała się komenda myślenickiego obwodu Armii Krajowej „Murawa”.
W miejscowości są także liczne kapliczki, z których niektóre posiadają status zabytków.

Kurhany Ciałopalne
W okolicach polany pod Trupielcem oraz składu drewna warto na chwilę zejść ze szlaku i poszukać w otaczającym lesie kurhanów ciałopalnych.
Jest ich w sumie około 40, w tym 21 w okolicy składu drewna. Odkryto je w 1934 r., a następnie w latach 1963-1965 przeprowadzono dalsze badania.
Kurhany te datowane są na około VII – IX wiek.

kurchany  Kurhany (zdj.net)

Diabelski Kamień na Styrku
Spacerując ścieżką „Niezapominajką” warto zobaczyć również duże skałki zbudowane z odpornych piaskowców istebniańskich.
Do diabelskiego kamienia możemy dojść wyruszając z parkingu w centrum Kornatki w kierunku Kościoła. Gdy „Niezapominajka” skręca w prawo za kościołem my idziemy nadal prosto skręcamy w następna asfaltową uliczkę w lewo. Na kolejnym rozwidleniu wybieramy drogę w lewo i tą drogą pomiędzy domami dochodzimy do skałki w formie baszty o wymiarach 5 x 3,5 m oraz wysokości 4,5 m.

13401030_1072419529506511_1457658731_n   Diabelski Kamień (zdj.J..Ziemba)

Baszta skalna pod Wielką Górą
Baszta skalna pod Wielką Górą ma 8 m średnicy oraz 5 m wysokości. Aby do niej dotrzeć należy na skrzyżowaniu przy leśniczówce udać się w kierunku Trupielca. Po około 200 m skręcamy w prawo na drogę trawersującą Wielką Górę. Tą drogą po 500 m docieramy do skałki.
Gajówka „Rogacza”
W jednym z domów znajdujących się na Sarnulkach (przysiółek Kornatki) podczas II wojny światowej znajdowała się komenda obwodu AK „Murawa”. Jest to również miejsce w którym krzyżują się historie takich akcji partyzanckich jak „Odbicie Prawdzica”, „Bitwa o Łysinę” oraz miejsce zakończenia szlaku bojowego przez zgrupowanie AK „Żelbet” w grudniu 1944 r. i niektórych oddziałów zgrupowania „Kamiennik” w styczniu 1945 r.

Więcej na temat ścieżki Niezapominajki znajdziecie:
Urząd Gminy i Miasta Dobczyce
Rynek 26
32-410 Dobczyce
tel. 12 271-10-04, 12 372-17-00 fax 12 271-29-93
www.dobczyce.pl ( kliknij logo w stopce )
Punkt Informacji Turystycznej
ul. Podgórska 1
32-410 Dobczyce
Godziny otwarcia:
pon.-pt. 8:00-12:00
Tel. 12 27 10 153
it.dobczyce@msit.malopolska.pl
www.visitmalopolska.pl