Parafia Miłosierdzia Bożego w Kornatce

Krótka historia Parafii Miłosierdzia Bożego w Kornatce.

Nasza parafia swój początek wiąże z powstaniem Duszpasterstwa w Kornatce i Brzezowej 21 IV 1990 r.. Ks. Kard. Franciszek Macharski duszpasterzem mianuje Księdza Bogusława Wróbla. Wcześniej w obu wioskach jest prowadzona katechizacja i odprawiana Msza św. niedzielna przez Księży macierzystej parafii w Dobczycach. Msze św. w Kornatce były odprawiane w domach prywatnych, a potem w drewnianej szopie. Katechizowano w prywatnych domach.
W latach 80 – tych XX wieku, za czasów PRL –u, a więc w innym ustroju mieszkańcy podjęli się starań budowy godnego pomieszczenia do katechizacji i sprawowania liturgii. Nabyto działkę pod planowaną budowę od P. Jana Piwowarczyka. W kwietniu 1989 r. Bp Smoleński poświęca plac budowy na którym stoi duży krzyż, a Urząd Gminy wydaje zgodę na budowę.
22 IV 1990 w surowych, betonowych podziemiach Ks. Bogusław odprawia Mszę św., która jest jednocześnie Mszą odpustową. Zamieszkuje w Dobczycach.
Pierwsze plany przewidywały budowę kaplicy z salką w przyziemiu, ale powstanie samodzielnego duszpasterstwa zmienia zamiary. Z budowanej kaplicy powstaje wygodny kościół. Przez kolejne lata wielu mężczyzn i wiele kobiet i młodzieży pracuje przy kościele, potem przy plebanii i cmentarzu. Te dzieła powstają dzięki ofiarności.
W 1994 r. Ks. Bogusław zamieszał w Kornatce w nowowybudowanej plebani,i w kościele zainstalowano na stałe obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i erygowano Parafię Miłosierdzia Bożego.
3 maja 2008 r. Ks. Kard. Stanisław Dziwisz dokonał konsekracji kościoła.

Ks. W. Smaza

PS .Drogi Internauto, będzie mi miło kiedy ubogacisz ten rys opisem swego życia włączonego w tę historię.